Kamyonların trafiğe çıkış saatleri ve cezaları Kamyonet, Tır ve kamyonların trafikte oldukları saatler İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi tarafından belirleniyor. İstanbul şehir içi kamyonların trafiğe çıkış saatleri ve cezalar 2023 güncel verilerini sizlerle paylaşacağız. Kamyonların trafiğe çıkış saatleri ve cezaları 2022-2023 şeklinde ceza miktarını da belirteceğiz.

Kamyonların Trafiğe çıkış saatleri ve cezaları Kamyonet Tır Kamyon trafiğe çıkış zamanı
Kamyonların Trafiğe çıkış saatleri ve cezaları Kamyonet Tır Kamyon trafiğe çıkış zamanı

Şehir İçi Kamyon Yasak Saatleri

Şehir içi kamyon yasak saatleri kaçtır: İstanbul’da şehir içi evden eve taşıma hizmeti kapsamında evini taşıyanlar olmaktadır. Ayrıca şehir içi nakliye seferleri düzenleyen nakliyeci meslektaşlarımız da mevcuttur. Şehir içi taşımacılık yapacak iseniz hangi saatlerde yasak olduğunu bilmeniz gerekiyor. Aksi halde yasağa uymayanlara ceza kesilmektedir.

Güncel Şehir İçi Kamyon Yasağı Cezası 2022-2023

Güncel şehir içi kamyon yasağı UKOME kararında ve Karayolları Trafik Kanununun 62. Maddesinde açık açık belirtildiği üzere 22:00-06:00 saatleri arası hariç kamyonlar şehir içine giremez. Buna rağmen (Tırlar ve kamyonlar şehir içine 22:00-06:00 arası hariç giremez) denmesine rağmen giriliyor. Ayrıca sanayi içine girecekse girip park etmeden yükü alıp çıkabilir. Uygulamalarda bu şekil denmektedir. Her ne kadar uygulama bu şekilde olsa da uygulamada sorun yaşanmaktadır. Bir kısım kamyoncu meslektaşımız bundan habersizler. Bir kısmı da haberleri olmasına rağmen kurallara uymamaktadırlar. Bu durumda cezai işlem uygulanmaktadır.

İstanbul Kamyon Yasak Saatleri 2023

İstanbul kamyon yasak saatleri 2023 güncel hali 22:00 – 06:00 saatleri dışındaki saatleri kapsar. Pandemi sürecinde ve bölgesel izinlere bağlı olarak değişkenlik gösteren bölgeler de olabilir. Genel olarak İstanbul’da kamyonların izinli olduğu saatler gece 10 ile sabah 06 arasıdır. İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi ağır yüklü araçların sabah 06:00-10:00 saatleri ve akşam 16:00-22:00 saatleri arasında trafiğe çıkış yasağı getirmiştir. Böylece nakliye araçları gündüz 10:00 ile 16:00 saatleri arasında çalışmaktadırlar. Ayrıca akşam 22:00 dan sabah 06:00 a kadar nakliye işlemlerini yapabilmektedirler.

Şehirler Arası Trafiğe Çıkış Aralığı

Şehirler arası trafiğe çıkış zaman aralığı bulunmamaktadır. Yeter ki şehre giriş ve çıkış ana halterlerde önceden belirlenen güzergahlar üzerinden taşınma gerçekleştirilmiş olsun. Ayrıca şehirler arası taşımacılık gerçekleştirecekseniz iller arası mesafe hesaplamayı kullanabilirsiniz. Gideceğiniz il Ankara İzmir Bursa Antalya gibi noktalara olan uzaklık km mesafesini hesaplayın.

İller Arası Mesafe Hesapla

Kamyonların şehir içi trafiğe çıkış saatleri

İstanbul’da şehir içi kamyonların trafiğe çıkış saatleri ve buna uyulmaması durumunda cezaları mevcuttur. Hemen hemen her gün İstanbul trafiğine çıkan araç sayısı artmaktadır. Araç sayısı artarken mevcut alt yapı aynı kaldığından sorunlar oluşmaktadır. Köprü, otoyol ve otoyola çıkan bağlantı yolları araç artışına ayak uyduramaz hale gelmiştir. Mevcut trafik akışı durma noktasına gelerek zorlaşmaktadır. Yaşanan trafik sorununu çözmek ve daha sağlıklı bir trafik akışı oluşturmak adına İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi ağır tonajlı araçların sabah 06:00-10:00 saatleri ve akşam 16:00-22:00 saatleri arasında trafiğe çıkış yasağı getirmiştir. Böylece nakliye araçları gündüz 10:00 ile 16:00 saatleri arasında çalışmaktadırlar. Ayrıca akşam 22:00 dan sabah 06:00 a kadar nakliye işlemlerini yapabilmektedirler. Söz konusu kısıtlama TEM otoyolları ve otoyol ile bağlantısı olan tüm yolları içine almakladır. Avrupa’dan Asya’ya ya da Asya’dan Avrupa’ya geçişlerde ise ağır tonajlı araçların sadece Yavuz Sultan Selim Köprüsü ya da Üçüncü Boğaz Köprüsü’nü kullanmalarına izin verilmektedir.

İstanbul’da Kamyonların Trafiğe Çıkış Saatleri ve Cezaları

İstanbul’da kamyonların trafiğe çıkış saatleri ve cezaları şu şekildedir. İstanbul’da trafik sıkışıklığının önüne geçmek için İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından düzenleme getirilmiştir. https://ulasim.ibb.gov.tr/ Adresinden yayınlanan uygulamaya göre Tır ve kamyon gibi ağır yük taşıyan araçların sabah 06:00 ile 10:00 arası, akşam 16:00 ile 22:00 saatleri arasında trafiğe çıkışları yasaktır. Yasaklara uymayan sürücülere Trafik Kanunu’nun 49/3 maddesince araç kullanım süreleri dışında taşıt kullanmak ve kullandırmak maddesi gereğince ceza uygulanmaktadır. İzin verilen saat aralığı dışında ağır tonajlı araç kullanan sürücülere 2010 trafik cezaları yönetmeliği dikkate alınarak 62 TL ceza kesiliyor. Söz konusu ceza kesilen araç kullanan sürücüye ait değil ise araç sahibine 130 TL ceza kesiliyor. Araç sahibi firma veya şirket ise ek olarak da aracı işleten işletmeye 270 TL ceza kesilmektedir.

  • hafta içi yasak saatleri
  • hafta sonu yasak saatleri
  • yasak saat kaçta başlıyor

Ev Taşıma Kamyonların Trafiğe Çıkış Saatleri

Ev taşıma kamyonlarının trafiğe çıkış saatleri UKOME Kararlarınca yılın belli dönemlerinde ve aylarında farklı ihtiyaçlar göz önünde alınarak duyuruluyor. İstanbul Geneli UKOME kararlarına https://ulasim.ibb.gov.tr/Ukomekararlari.aspx adresi üzerinden erişebilirsiniz. Ağır yük kamyonların trafiğe çıkış saatleri ve cezaları güncel hali ile belirlenmiştir.

Ev Taşıma Fiyat Hesapla

İstanbul evden eve nakliyat kamyonu aracınız küçük nakliye kamyoneti ise dilediğiniz zaman dilediğiniz yerden taşıma gerçekleştirebiliyorsunuz. Köprü geçişlerinde küçük kamyonetler için herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Osmangazi köprüsü geçiş ücretleri sayfasına bakabilirsiniz.

Şunu da okumalısınız:

Osmangazi Köprüsü Geçiş Ücretleri Hakkında Bilgi Alın

Etiketler:

Hemen Fiyat Teklifi Al

Evden Eve Nakliyat Teklif Formu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir