Yasal ev taşıma izni kaç gündür? Kamu çalışanı memurlar ve özel sektör işçileri için yasal ev taşıma izni süresi yasal taşınma izni çalışanlara haktır. Güncel 2023 taşınma izni kaç gündür? İş kanununa göre taşınma izni yasal kanunlarda net durum nedir? Çalışanın iş yerinden ev taşımak için izin istemesi durumlarını gelin birlikte inceleyelim.

Çalışanın Yasal Ev Taşıma İzni Kaç Gündür?

İkamet edilen bir konuttan başka bir konuta taşınmak oldukça yorucu bir durumdur. Ev eşyalarının toparlanması, yerleşilecek olan evin taşınmaya uygun bir hale getirilmesi gerekir. Bunun için aile hekimi değiştirmek, elektrik ve de su aboneliklerinin alınması bir dizi zaman alan işlemlerin yapılması gerekir. Bu işlemler çalışan bireyler için daha zor ve yorucu bir hal almaktadır. Çalışma esnasında bu işlemlerin yapılabilmesi oldukça zordur. Hafta içi mesai saatleri içerisinde yapılması gereken işlemlerin aksaması anlamına gelebilir. Ya da taşınma esnasında bireyin çalışmış olduğu şirket ile belirli problemler yaşaması kaçınılmaz bir durum olabilir.

Yasal ev taşıma izni kaç gündür Çalışanların yasal taşınma izni
Yasal ev taşıma izni kaç gündür Çalışanların yasal taşınma izni

Ev Taşıma izni Yasal Mı?

Ev taşıma izni gibi bir ibare yasal olarak mümkün değildir. Yine de ev taşıma izni yerine geçecek izin türleri bulunmaktadır. Yöneticiler çalışanlarına mazeret belirmeleri halinde izin verebiliyorlar. Hastalık izni, Ölüm izni, Doğum izni, Aile bireylerinin hastaneye refakatçi olarak götürmeleri, Çocuklarını okula götürmeleri veya okul ziyareti yapmaları gibi farklı amaçlarla izin verilebiliyor. Bazı izin türleri kanun maddelerinde açık bir şekilde yazılsa da bazıları yer almamaktadır. Bunlar içinde mazeret izni bulunmaktadır. Müdürler çalışanlarına istedikleri gibi bir kaç günlüğüne mazeret izni olarak ev taşıma izni verebilirler.

Kamuda Yasal Ev Taşıma İzni Kaç Gündür?

Kamu kurumlarında ve kamuda yasal ev taşıma izni diye kanun maddelerinde yer alan bir izin türü bulunmuyor. Kamu çalışanları için hali hazırda yıllık izin süreleri hızmet yılı esasına göre düzenlenmiştir. Ayrıca olağan üstü hallerde (Ölüm, doğum gibi) mazeret izinleri kullandırılmaktadır. Yönetici amirlerin inisiyatifinde mazeret izinleri kullandırılmaktadır. Kamu çalışanları kendi yöneticileri ile görüşüp mazeret izni alabilecekleri gibi bir kaç gün yıllık izin de alabilirler.

Mazeret İzni Kaç Gündür?

Çalışanlar için mazeret izni ve mazeret çeşitleri açık bir şekilde belirtilmiştir. Aşağıda mazeret izinleri ve sürelerini bulabilirsiniz. Bunun dışında mazeret izinlerinin verilmesi kurum amirinin özel iznine bağlanmıştır.

  • Çalışanların evlenmeleri durumunda 3 gün evlilik düğün izni,
  • Eşlerinin doğum yapması durumunda 5 günlük babalık izni,
  • Ana ve babalarının, eşlerinin, kardeşlerinin veya çocuklarının ölümü durumlarında 3 gün izin vefat ve taziye izni verilmesi zorunluluğu belirtilmiştir.

Memur ev taşıma izni

Memur ev taşıma izni kaç gündür diye sorular alıyoruz. Memur, Öğretmen, Hemşire ve Doktor, Mühendis, Polis ve diğer kamuda çalışan kamu kurumu görevlileri için açık bir şekilde ev taşıma izni bulunmuyor. Fakat son günlerde danıştığımız bazı kurum yetkilileri çalışanları için 1-2 gün esnek çalışma tarzında ev taşıma izni verdiklerini beyan etmişlerdir. Ayrıca yaptığımız görüşmelerde yöneticiler çalışanları için zaten yıllık izinlerinin bulunduğunu belirtmiştir. Şöyle ki 9 yıla kadar çalışan bir memurun 20 gün yasal yıllık izni bulunmaktadır. 10 yıllık ve üzeri çalışan memur için de yasal yıllık izin süresi 30 gün olarak belirlenmiştir. Tüm bu kolaylıklara rağmen yıllık izni bulunmayan çalışanlar için de mazeret izni verilerek 1-2 günlük ev taşıma izni verildiği bildirilmiştir.

Türkiye’de Sadece Kozcuoğlu Nakliyat Eşyalarınızı Tüm Risklere Karşı Sigortalıyor

Sigortalı Nakliyat Sözleşmesi İle Eşyalarınızı Tüm Risklere Karşı Sigortalayın Sigorta Garantili Olarak Rahat Taşının.

Özel Sektörde Yasal Ev Taşıma İzni Kaç Gündür?

Özel sektörde yasal ev taşıma izni öncesinde yapılan sözleşmede veya sendikal sözleşmede yer verilir. Genellikle 1 iş günü olarak taşınma izni verilir.

Çalışanlar İçin Taşınma İzni

Yasal düzenlemeler içerisinde hukuken çalışanlar için düzenlenmiş olan bir taşınma izni söz konudur değildir. Çalışan bireyler iş kanununun 55/j maddesi uyarınca çalışmakta oldukları iş yerlerinden ücretsiz ya da ücretli olarak izin alma hakkına sahiptirler. Bu iznin alınıp alınamayacağı bireylerin çalışmış oldukları iş yerleri ile sürdürmüş oldukları ilişki ile bağlantılıdır. Bu durumda farklı işverenler farklı davranabilmektedirler.

Çalışmakta olan bireyler ikamet adreslerini değiştirirken adres alamıyorlarsa kullanmamış oldukları yıllık izni kullanarak ev taşıyabilir. İşveren ile iyi ilişkiler sağlayan bir birey ev taşımak için en fazla 2 gün izin alabilmektedir. Ücretli ya da ücretsiz izin olması işverenin insaniyetine kalmış olan bir durumdur. Şehiriçi evden eve nakliyat için 1 gün izin verilmesi yeterlidir. Şehirler arası nakliyat hizmeti için il dışına taşınanlar için 15 günlük yasal izin süresi verilmektedir.

Taşınma İşlemleri İçin Profesyonel Destek

Şehirlerarası ya da şehir içi fark etmeksizin yorucu bir işlem olan ev taşıma süreci, çalışan ya da çalışmayan bireyler için stresli bir aşamadır. Ev eşyalarının kolilere yerleştirilmesi, değeri olan ya da kırılacak olan eşyaların paketlenerek korunaklı bir şekilde taşınması oldukça meşakkatlidir. Toparlanmış olan eşyaların taşınılacak olan yeni eve güvenle götürülmesi ev taşıyacak olan bireylerin en büyük kaygıları arasında yer almaktadır. Düzenli ve hasarsız ev taşımak oldukça önemli bir husustur. Uzman kadro ile evden eve nakliye hizmetlerinin güvenli ve de kaliteli bir şekilde tamamlanmasını sağlayan firmamız bu konuda hizmet almak isteyen bireylerin yanında olmaktadır. Hasarsız ve de sorunsuz bir biçimde eşya nakliye işinde uzmanlaşmış olan kadromuz ile kaliteli hizmet sunmaya devam etmekteyiz. Şehirler arası taşınacaklar şehirler arası nakliyat fiyatları hakkında bilgi alabilirler.

Trend nakliyat hizmetleri Profesyonel nakliye taşımacılık

Nakliyat Fiyat Hesapla

Taşınma İzninin Dayanağı Nedir?

Taşınma izninin dayanağı özel sektör için “İş kanunu” içinde belirtilen “diğer izinler” ve “Devlet memurları” için belirtilen kanun maddesinde “mazeret izni” içinde değerlendirildiğinde yasal dayanağı bulunmaktadır. Ayrıca hem ahlaken hem de vicdanen verilmesi gerekir. Genel olarak Müdür, Amir, Şef ve diğer yöneticiler de çalışandır ve onlar da ev taşıdıkları zaman kendi işleri için bir kaç gün izne ayrılırlar. Kendileri için hak gördüklerini iş arkadaşlarına da hak görmeleri gerekir. Ekonomik fiyatlarla güvenle taşınmak isteyenler evden eve nakliye fiyatları sayfamıza bakabilirler.

İş Hukukuna Göre Taşınma İzni ve Detayları

İş Hukuku’na göre ev taşıma izni olarak düzenlenen bir kanun maddesine rastlamadık. Böyle bir madde yer almıyor. Fakat nereden bir açık bulabiliriz diye bakınırken 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 55/j maddesi ile ücretli izin veya ücretsiz izin talebine göre işçiye izin verilebiliyor. Yorum olarak; yani bu da izin isteme her hangi bir bahaneye bağlı olarak alınabiliyor demek olur. iş veren tarafından verilecek. Ayrıca 4857 Sayılı İş Kanunu içinde izin uygulaması işveren tarafından verilebilecek diğer izinler diye ucu açık bırakılmıştır. Buna göre bulunulan iş yerinde sendikal olarak veya bireysel olarak düzenlenmiş sözleşme maddesine önceden ekleme yapılması da mümkündür. Örneğin Doğum izni, Taşınma izni gibi uygulamalar önceden de eklenebilir. Yine de işçinin iş yerinde daha verimli çalışması ve işe adaptasyonun sağlanması açısından bakıldığından işçiye ev taşıma izni verilmesi gereklidir. Bu durumda işçinin aylık hakları, maaş ve günlük ücretleri ve diğer bütün mali haklarına herhangi bir kısıtlamaya gidilmemesi gerektiği öngörülmüştür.

Ücretli İzin ve Ücretsiz İzin Kavramları

Ücretli izin izin süreleri boyunca herhangi bir hak kaybı olmadan yine maaş ve ücretlerini alacakları anlamına gelir. Ücretsiz izin ise izinde oldukları günler için ödeme almayacakları anlamı taşır. İşyerleri çalışanlarına talepleri doğrultusunda ücretleri veya ücretsiz izin verebilir. Kozcuoğlu İstanbul evden eve nakliyat şirketimiz gece gündüz fark etmeksizin dilediğiniz zaman ve istediğiniz yerde eşyalarınızı yeni evinize güvenle taşır. Pandemi sürecinde sokağa çıkma yasağında ev taşıma hakkındaki sayfamızı ve Korona Virüs tedbirleri alınarak taşınma konusuna göz atmanızda yarar var.

Taşınma İzni Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Taşınma İzni Kaç Gündür?

Taşınma izni diye belirlenen bir izin türü bulunmamakla birlikte kurum amirlerine çalışanları için mazeret izni kullandırmaları için yetki verilmiştir. Yöneticiler çalışanlar için ortalama 1-2 gün esnek mazeret izni vermektedirler.

Taşınma İzni Nasıl Alınır?

Taşınma izni bağlı bulunduğunuz kurumun yöneticilerinden alınır. Kurum müdür veya birim amiri tarafından izin verilebilir. İnsan kaynakları biriminden de yazılı olarak izin talebinde bulunabilirsiniz.

İş kanunu taşınma izni kaç gün?

İş konunu maddelerinde açık bir madde bulunmamakla birlikte öncesi yapılan toplu sözleşmelerde işçiler bağlı bulundukları sendika aracılığı ile sözleşmeye ev taşıma izni veya taşınma izni eklemiş olmalılar.

Taşınma izni yıllık izinden düşer mi?

Taşınma izni mazeret izni olduğundan ve çoğu zaman iş için iş yerine daha yakın olsun diye ev taşımaları yapıldığından düşülmemesi gerekir. Tabi yöneticinin inisiyatifi kapsamında yıllık izin süresinden de düşülebilir.

Memur taşınma izni kaç gündür?

Kanun maddelerinde memurun ev taşıma izninin kaç gün olduğu açık bir şekilde yazılmamıştır. Fakat birçok kamu kurumu taşınma iznini 1-2 gün olarak hali hazırda uygulamaktadır. Taşınma izni talebinizi kurum müdürünüze, amirinize veya çalıştığınız kurumun insan kaynakları birimine bir hafta öncesinden bildirmeniz halinde size çözüm sunacaklardır.

Ev taşıma izni nasıl alınır?

Ev taşıma izni çalıştığınız kurumdan alınır. Bağlı bulunduğunuz kurumun yönetici amirleri inisiyatifi ile ev taşıma izni kullandırılır. Kurum amirinin belirlediği günde izin verilir. Bunun için yöneticilerinize sözlü veya yazılı olarak bildirimde bulunmalısınız.

Etiketler:

Hemen Fiyat Teklifi Al

Evden Eve Nakliyat Teklif Formu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir